Szeptane zyski

Rosnąca popularność internetu oraz niebywała siła i wiarygodność rekomendacji sprawiają, iż coraz ważniejsze staje się dbanie o wizerunek firm w sieci. Jest to opłacalne szczególnie dla tych działających w branży medycznej i kosmetycznej, gdzie opinia klientów ma duże znaczenie.

W dobie, gdy tradycyjne formy reklamy tracą na swojej efektywności, w siłę rośnie marketing szeptany. Jest to rodzaj promocji opierającej się w dużej mierze na rekomendacjach konsumentów, przekazywanych drogą komunikacji nieformalnej. Jedną z form marketingu szeptanego, która staje się coraz bardziej popularna wraz z ciągle przybywającą liczbą użytkowników internetu, jest wymiana opinii na temat produktów i usług na forach, blogach czy różnego typu serwisach społecznościowych. Z badań przeprowadzonych przez The Nielsen Company w 2009 roku wynika, iż aż 70% osób wierzy ocenom konsumenckim wyszukanym w sieci. Świadczy to o niebywałej sile i wiarygodności rekomendacji, które są zdobywane tą drogą przez potencjalnych klientów.

Doświadczenia innych osób odgrywają szczególną rolę w branży kosmetycznej i medycznej. Podejmując decyzje związane z naszym zdrowiem czy urodą chcemy mieć pewność, że trafimy do specjalistów. Przykładowo, jeśli kupimy słabej jakości buty, które od razu się rozkleją, możemy zawsze je wymienić bądź kupić nowe. Natomiast jeśli zabieg, któremu się poddamy będzie nieprawidłowo wykonany, może mieć to nieodwracalne konsekwencje na całe życie. W związku z tym wiele osób szuka opinii na temat interesujących ich gabinetów medycznych czy salonów kosmetycznych w internecie. Jest to zarówno najłatwiejszy, najtańszy i najbardziej wiarygodny sposób.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty można dojść do wniosku, iż istnienie firmy w internecie i kreowanie tam jej wizerunku może mieć duży wpływ na wyniki finansowe. Dokładniej, pomaga w budowaniu przewagi konkurencyjnej, zdobywaniu nowych klientów i wzmacnianiu lojalności obecnych. Jednakże, aby działania podejmowane przez firmy były efektywne, trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Przede wszystkim należy przypisać dużą wagę monitorowaniu wszelkich opinii pojawiających się na temat firmy. Pozytywne rekomendacje należy wzmacniać poprzez przykładowo podziękowania. Warto pamiętać, iż o wiele tańszym sposobem jest utrzymanie klienta niż zdobycie nowego. Interakcja z klientem wiele nie kosztuje, a pozwoli umocnić jego więź z firmą, sprawi, że poczuje się ważny i pozwoli zbudować jego lojalność. Jest to wyjątkowo ważne w branży kosmetycznej i medycznej, gdzie zadowolony z jakości oferowanych usług klient, będzie regularnie odwiedzał dany salon czy gabinet. Ponadto, lojalny klient staje się ambasadorem marki, który przyciąga nowych klientów, zarówno poprzez pozytywne komentarze w internecie, jak i poprzez rozmowy nieformalne ze znajomymi, sąsiadami, rodziną. Szczególnie kobiety, które są głównymi klientkami gabinetów kosmetycznych czy salonów fryzjerskich, lubią dzielić się swoją opinią z innymi i być wysłuchane. Według badań SheSpeaks, aż 58% kobiet umieszcza rekomendacje produktów czy usług w internecie.

Natychmiastowej reakcji wymagają także mniej przychylne opinie. Powinny być minimalizowane poprzez fachowe wyjaśnienie, dlaczego doszło do takiej sytuacji oraz podziękowanie za konstruktywną krytykę. Należy również zapewnić klienta, iż dołożone zostaną wszelkie starania, aby sytuacja taka nie miała miejsca w przyszłości. Trzeba pamiętać, iż każda opinia, ta bardziej i ta mniej przychylna stanowi cenne źródło informacji, które pomoże udoskonalić biznes. Co więcej, rzetelna i sprawna komunikacja w internecie przyczyni się do zbudowania pozytywnego wizerunku ukazującego, iż w centrum zainteresowania firmy znajduje się klient ze swoimi potrzebami.

Podsumowując, firmy nie powinny bać się zaistnienia w sieci by czerpać zyski z coraz szybciej rozwijającej się formy promocji produktów i usług, jaką jest marketing szeptany, oparty na opiniach i rekomendacjach. Portal DbajoSiebie umożliwia klientom dzielenie się opiniami, a także pozwala właścicielom i pracownikom firm odpowiadać na komentarze. Czy Wasza firma posiada już swoją wizytówkę z opiniami klientów? Sprawdźcie na DbajoSiebie.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>