Klucz do sukcesu

Dla prowadzących jakikolwiek biznes, najistotniejszą rzeczą jest przyciąganie i zatrzymanie przy sobie klientów. Ci, nie tylko zapewniają zyski właścicielom i pracownikom, ale też nadają sens istnieniu danej działalności. Właściciele salonów spa, kosmetycznych i fryzjerskich zastanawiają się jak stworzyć zachęcającą ofertę, aby zdobyć odpowiednią liczbę klientów, a przy tym odnieść sukces finansowy. Na co klienci zwracają największą uwagę przy wyborze salonu?

Kobiety, które stanowią główną grupę klientów salonów urody, wabione są bogatą ofertą zabiegów, atrakcyjnymi cenami i promocjami, luksusowym wystrojem wnętrza oraz nowoczesnym sprzętem. To tylko kilka z wielu cech, które mogą stanowić zachętę dla klientów. Warto się zastanowić, które z nich najbardziej wpływają na decyzje klientów i sprawiają, że wybiorą oni nasz salon, a nie inny.

Okazuje się, że niskie ceny i liczne promocje wcale nie są w czołówce czynników decydujących o wyborze kosmetyczki czy fryzjera. W poszukiwaniu klucza do sukcesu należy wyjść od faktu, iż klienci branży kosmetycznej i medycznej poszukują jednego, sprawdzonego i zaufanego miejsca, do którego mogą wrócić w każdej chwili mając pewność, że wyjdą z gabinetu zadowoleni, a przy tym cena nie odgrywa aż tak znaczącej roli. Dlatego też właściciele powinni przede wszystkim dążyć do stworzenia dobrego i pewnego wizerunku swojej firmy.

W internecie można zaleźć sporo artykułów doradzających kobietom czym kierować się przy wyborze kosmetyczki lub fryzjera. Popularnym źródłem informacji są liczne fora, blogi i portale społecznościowe, na których klienci dzielą się doświadczeniami, wskazują dobre i złe strony konkretnych miejsc, wyrażają własne opinie, które dla poszukujących stanowią najcenniejsze źródło wiedzy w tej kwestii. Istotne jest aby właściciele troszczyli się o swoich klientów, zapewniając sobie tym samym „żywą reklamę” na zewnątrz salonu. Pozytywny wizerunek i dobre opinie są kluczowe, i przynoszą podwójną korzyść – nie tylko sprawiają, że zadowolona klientka odwiedzi nas ponownie, ale też powodują, że następnym razem przyprowadzi ze sobą swoją przyjaciółkę, mamę lub siostrę. O istotnej roli opinii pisaliśmy szczegółowo w poprzednim artykule pt. „Szeptane zyski”. Teraz podpowiemy jakie aspekty należy barć pod uwagę budując wizerunek naszego salonu lub gabinetu.

Ważnym elementem budującym pozytywne zdanie o naszej firmie są jej pracownicy. Doświadczenie i umiejętności pracowników branży kosmetycznej są najczęściej oceniane przez klientów. Istotne jest aby kosmetyczka lub fryzjer wciąż podnosili swoje kwalifikacje poprzez kursy i szkolenia. Dobrze, jeśli w salonie zatrudnieni są specjaliści w konkretnych dziedzinach, zamiast jednej osoby wykonującej wszystkie zabiegi. Ponadto, personel tworzy inny czynnik decyzyjny – atmosferę panującą w salonie czy gabinecie. Postawa pracowników wobec klienta i ich zachowanie w trakcie obsługi, są bardzo istotne dla klientów. Niemile widziane są rozmowy przez telefon i nadmierne opowiadanie o sobie. Zamiast tego, pracownik powinien skupić się na wykonywaniu zabiegu, a rozmową sprawić, że to właśnie klientka będzie czuć się w centrum uwagi. Zatrudniając pracowników należy więc zwracać uwagę nie tylko na ich umiejętności i doświadczenie, ale także sposób bycia i podejście do klienta.

Tworząc pozytywną atmosferę wokół naszego salonu, ważne jest pierwsze wrażenie. Z jednej strony chodzi tutaj o elegancki i zadbany wystrój wnętrza, czystość oraz zapach. Z drugiej zaś, to jak zachowują się pracownicy po wejściu nowej osoby do salonu – uśmiech oraz zainteresowanie klientem jest bardzo często oceniane.

Kolejnym istotnym czynnikiem, który jest brany pod uwagę przez kobiety przy wyborze kosmetyczki czy fryzjera, jest jakość stosowanych kosmetyków i sprzętu. Wiąże się to z przekonaniem, że dobre kosmetyki i nowoczesne wyposażenie zapewniają dobrze wykonaną usługę. Wiele klientek ma swoje ulubione, sprawdzone marki kosmetyków i szuka salonów, które je wykorzystują. Właściciele salonów powinni zwracać uwagę nie tylko na skuteczność i skład preparatów, ale też na to jakie marki cieszą się popularnością i dobrą renomą. Branża kosmetyczna jest niezwykle dynamiczna – często pojawiają się innowacyjne urządzenia, nowe zabiegi i kosmetyki. Warto śledzić i wprowadzać nowości rynkowe by nie zostać w tyle za konkurencją.

Jeśli właściciele będą dbać o wymienione wyżej aspekty swojej działalności, zapewnią sobie dobre zdanie nie tylko wśród stałych bywalczyń, ale także tych, którzy odwiedzili salon po raz pierwszy, a zbudowany w ten sposób wizerunek przyniesie zdecydowane korzyści, przyprowadzając ze sobą nowych klientów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>